Columbia County teacher of the year finalists all GRU grads

AUGUSTA, GA. – Columbia County Board of Education released the list of the finalists for 2014 Teacher of the Year, alongside the winner for the 2014 Media Specialist of the Year.

All of the professionals recognized are graduates of Georgia Regents University.

Media Specialist of the Year is Delta Casey (MEd, 1998; EdS, 2001), of Greenbrier Middle School.

Teacher of the Year finalists are: Kim Buchanan (MEd, May 2007; current EdS student), AP language arts teacher at Grovetown High School; Karen Collins (BA, 1987; MEd, 1990; EdS, 1999), math teacher at Harlem Middle School; Izabella Kean (EdS, 2013), art teacher at Greenbrier Elementary School; Anne Tucker (BSED, 1995; MEd, 2007; EdS, 2009), physical education teacher at Lewiston Elementary School; and Rebecca Walls (BSED, 2003; EdS, 2009), third grade teacher at Euchee Creek Elementary School.

Of the five finalists, one will be chosen as the Columbia County Teacher of the Year in October at a special banquet. The Teacher of the Year and the Media Specialist of the Year will represent Columbia County in November in Atlanta at the state level. In May, the Georgia Department of Education will name the Georgia Teacher of the Year and the Georgia Media Specialist of the Year.

The complete list of Teachers of the Year for Columbia County schools:

  • Baker Place Elementary School – Lauren Hemerka, 1st Grade
  • Blue Ridge Elementary School – Cathy Tankersley, 1st Grade
  • Brookwood Elementary School – Deborah Sailors, PreK-5 Art
  • CCBOE Alternative School – Natalie Brody, Language Arts/Social Studies
  • Cedar Ridge Elementary School – Roxanne Hyer, 5th Grade Math
  • Columbia Middle School – Cathy Pennington, Special Education
  • Euchee Creek Elementary School – Rebecca Walls, 3rd Grade
  • Evans Elementary School – Susan Thigpen, 2nd Grade
  • Evans High School – Catharine Willard, Collaborative Special Education Teacher
  • Evans Middle School – Kathleen Noyce, 6th Grade – Math/Gifted Math
  • Greenbrier Elementary School – Izabella Kean, K-5 Art
  • Greenbrier High School – Bonnie Ramos, 9-12th Grade- Geometry
  • Greenbrier Middle School – Brandy Parker, Business
  • Grovetown Elementary School – Laura Giddens, Pre-K – Special Education
  • Grovetown High School – Kim Buchanan, 11th Grade – AP Language Arts
  • Grovetown Middle School – Christina Egbuka, Special Education
  • Harlem High School – Stephanie Arrington, 9-12th Grade – Science
  • Harlem Middle School – Karen Collins, 8th Grade – Mathematics
  • Lakeside High School – Kelly Johnson, 9-12th Grade – Language Arts
  • Lakeside Middle School – Denise Pike, 6-8th Grade Chorus
  • Lewiston Elementary School – Anne Tucker, K-5 – Physical Education
  • Martinez Elementary School – Sonya Wheat, Sp.Ed. ABA Teacher
  • North Columbia Elementary School – Melissa Buzzell, 3rd Grade
  • North Harlem Elementary School – Ginger Logue; 5th Grade
  • River Ridge Elementary School – Dr. Virginia Stephens, K-5 – Gifted
  • Riverside Elementary School – Debbie Price, Kindergarten
  • Riverside Middle School – Barbara Petty, 8th Grade – Georgia Studies
  • South Columbia Elementary School – Sharon Durham, Kindergarten
  • Stallings Island Middle School – Shelley Evans, 6th Grade – Math/English/Language Arts
  • Stevens Creek Elementary School – Jill Marriott, 5th Grade Math/Science
  • Westmont Elementary School – Dr. Joni Lawton, K-5 – Physical Education

Check Also

AU alum wins Teacher of the Year, will be honored Dec. 6

Augusta University alum Samantha Booker, a teacher at Deer Chase Elementary School, was named Richmond County Schools’ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *